понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia role ogrodzenia, choć często służą tez za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety z plastiku stawia się w słonecznych miejscach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Wiele powabu maja również takie żywe ploty, jakie prowadza przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie są w skwerze, a także nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć także ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu zdołają być niesłychanie smukłe, jednakże powinno się je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastyku z Ełku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий