пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie podkreśli linii trawnika albo rabaty jak małe żywe sztachety.

Bardzo wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania okoliczne domy i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle strzeliste a zarazem cienkie to w cieniu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Należy mieć na uwadze także, że gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic wyraźnie nie podkreśli projektu trawnika bądź kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty nie zawsze chcą dobrze wzrastać w przydzielonych terenach, niskie drzewa umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe placki ziemi. Porządnie uformowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie czy tez wysokie roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy są znacznie bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jednakowoż jego odmianę Cis wolno odłożyć sam jeden.Powinien się szybko wschodził i ochroni filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest bardzo zacieniony, pożądane byłoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modelów maja przemiany o złotawych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu jaskrawe w słońcu, pomimo tego nawet w chłodu korona drzewa ostają wcale jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий